Орторексията – мания за здраве
• 17 коментара • 0/5
Орторексията е заболяване, което се изразява в мания за здравословен начин на хранене. Орторексиците са обсебени от идеята да консумират само качествени храни. Крайностите, в които изпадат, им навличат сериозни проблеми със здравето.
Терминът "орторексия" идва от гръцки – "ortho" (точен) и "orexis" (апетит). Въведен е от д-р Стивън Братман през 1997 г., а книгата му "Пристрастени към здравословната храна" се превръща в бестселър. Болестта е проява на характерния за съвременното общество проблем, свързан със стремежа за здравословен начин на живот. Именно когато стремежът прерасне във фикс идея, се наблюдава явлението орторексия. Въпреки че все още не е подробно изучена като другите хранителни нарушения – анорексия и булимия, специалистите непрекъснато откриват нови симптоми на орторексично поведение.
Кои са каноните на това "модерно" заболяване?Орторексията "налага" да се консумират само качествени храни – без консерванти, без мазнини, без червени меса, никога да не се преяжда и да се брои всяка погълната калория. По този начин организмът е лишен от основни хранителни вещества, а това води до анемия, авитаминоза, недохранване.
Орторексиците са готови да плащат големи суми пари за "храни с гарантирано качество", да обикалят цял ден по магазините в търсене на определени хранителни продукти и да откажат консумацията на всичко "със съмнителен произход". Чувстват се виновни, ако хапнат нещо "забранено" и избягват посещенията на места, на които не са сигурни какво ще им сервират за ядене. Начинът на приготвяне също е от значение.
Вманиачаването в избора на уред за рязане и съд за приготвяне може да бъде симптом на орторексия. При всяко отклонение от нормите орторексиците се самонаказват с гладуване, в резултат на което изпадат в тежки депресии.
Прекаралите анорексия или булимия са особено рискова група за развитие на орторексия. По принцип прескачането от една зависимост в друга е характерно за страдащите от хранителни нарушения.
Какво те прави застрашена от орторексия?
В книгата си Братман предлага списък от въпроси, които разкриват проявите на орторексично поведение: "Планирате ли менюто си за утре от днес?"; “Интересувате ли се повече от полезните съставки в храната, отколкото от вкуса й?"; “Различава ли се начинът ви на хранене от този на близките ви?”; "Чувствате ли се виновни, ако консумирате нещо непозволено?"; "Когато се храните по начина, по който искате, чувствате ли се под пълен контрол?" и т.н.
Всеки положителен отговор е предпоставка "да имате едно наум" по отношение на храненето си. Или по-скоро да се замислите защо го правите?
Ако се окаже че чрез манията по здравословната храна се опитвате да решите някакви проблеми на психическа основа, тогава влизате в рисковата група. Ако сте удовлетворени и щастливи от начина си на живот и една от причините е редовната консумация на полезни храни, тогава всичко е наред. Границата е тънка, усещате ли?
Също както при анорексията и булимията, лечението включва предимно психотерапия, за да се изкоренят вредните навици и да се овладее зависимостта по отношение на храната.
Помнете, че най-добрата профилактика срещу хранителните нарушения и повечето заболявания на психиката, включва позитивизъм, увереност в собствените възможности и... здравословен начин на живот – без вманиачаване!
12.08.2008/Биляна Божилова